Kościół św. Rocha i św. Jana Chrzciciela w Brochowie to jedna z najbardziej znanych świątyń obronnych w Polsce.

Gdzie zaparkować

Obok kościoła jest bezpłatny parking.

Trochę historii

Kościół powstał w latach 1551-1561 w efekcie rozbudowy dotychczasowej gotyckiej świątyni. Fundatorem przebudowy był wojski warszawski Jan Brochowski herbu Prawdzic, a architektem i budowniczym Jan Baptysta z Wenecji. W XVII w. wybudowano okalające kościół mur obronny i fosę. 2 czerwca 1806 r. w świątyni odbył się ślub rodziców Fryderyka Chopina, Mikołaja i Tekli z Krzyżanowskich, a na Wielkanoc 1810 r. ochrzczono tam przyszłego wybitnego kompozytora. W trakcie I wojny światowej budowla uległa całkowitemu zniszczeniu. Odbudowano ją w latach 1924-1929. Podczas bitwy nad Bzurą we wrześniu 1939 r. kościół wykorzystywano jako stanowisko obserwacyjne, przez co znów był kilkukrotnie bombardowany. Ponownie odbudowano go w latach 1947-1949.

Kościół św. Rocha i św. Jana Chrzciciela w Brochowie

Świątynia ma układ trójnawowej bazyliki z prezbiterium. O jej obronnym charakterze świadczą trzy cylindryczne wieże, a także otaczający ją mur z pięciobocznymi bastionami na rogach.

Wyposażenie kościoła pochodzi z czasów współczesnych, poza osiemnastowiecznymi figurami dominikańskich świętych.

W latach 2008-2010 przeprowadzono gruntowną renowację świątyni. Na podstawie zachowanego fragmentu, zrekonstruowano wtedy kolorową polichromię sklepienia. Wstawiono odtworzone na podstawie archiwalnych zdjęć ambonę, ołtarze i stalle. Zrekonstruowano również zniszczoną w czasie pierwszej wojny światowej rzeźbę Chrystusa Ukrzyżowanego.   

Na jednym z filarów możemy zobaczyć tablicę pamiątkową informującą o ślubie rodziców Fryderyka Chopina, a także o chrzcie kompozytora.

Na północnej ścianie kościoła umieszczono tablicę poświęconą żołnierzom polskim walczącym w bitwie nad Bzurą.

Informacje praktyczne

Adres: Brochów 70, 05-088 Brochów

Godziny otwarcia: Świątynię najlepiej zwiedzać tuż przed lub zaraz po mszy świętej. Porządek nabożeństw znajdziecie TUTAJ.

Jeżeli w trakcie Waszej wizyty kościół będzie zamknięty, to możecie zadzwonić do przesympatycznej Pani, która opiekuje się świątynią. Jeżeli ładnie ją poprosicie i będzie miała akurat czas, to na pewno udostępni Wam kościół do zwiedzania. Numer telefonu do niej znajdziecie w przedsionku.

Bilety: Zwiedzanie jest bezpłatne.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Dziesięć kilometrów na południe położona jest Żelazowa Wola, czterdzieści kilometrów w tym samym kierunku położony jest Żyrardów, a czterdzieści dwa kilometry na wschód znajduje się Twierdza Modlin.

Byliście w kościele Brochowie? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to