Muzeum Archeologiczne w Biskupinie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i największych rezerwatów archeologicznych w Europie.

Gdzie zaparkować

Pod Muzeum znajduje się duży bezpłatny parking.

Trochę historii

Osada w Biskupinie powstała ok. 2700 lat temu. Założono ją na wyspie, która z czasem przekształciła się w półwysep wskutek obniżenia się poziomu wody w jeziorze. Osada zajmowała około 2 hektary i zamieszkiwało ją ok. tysiąc osób. Biskupina nigdy nie zniszczono wskutek napadu z zewnątrz. Mieszkańcy opuścili go z powodu podniesienia się poziomu wody w jeziorze.

W 1933 r. wiejski nauczyciel z Biskupina Walenty Szwajcer zauważył na półwyspie Jeziora Biskupińskiego wystające ponad powierzchnię gruntu drewniane pale. Poinformował o tym odkryciu profesora Józefa Kostrzewskiego. W następnym roku ruszyły prace archeologiczne, które trwały do wybuchu II wojny światowej, kiedy to zasypano wykopaliska. Prace wznowiono w 1946 r. W 1950 r. utworzono w Biskupinie muzeum. 16 września 1994 r. gród uznany został za pomnik historii Polski.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Muzeum podzielone jest na kilka części. W obozowisku łowców i zbieraczy możemy zobaczyć trzcinowe szałasy z zewnętrznymi paleniskami, a także łódź wykonaną z jednego pnia.

Warunki życia pierwszych społeczności rolniczych możemy podziwiać w osadzie pierwszych rolników. W długich domach, których ściany składają się ze wkopanych w ziemię blisko siebie drewnianych słupów, znajdziemy narzędzia, naczynia i inne rzeczy codziennego użytku. Obok budynków znajdują się poletka, na których uprawiane są rośliny znane w tamtych czasach takie jak soczewica, pszenica czy len.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że aby dojść do obu atrakcji, trzeba przejść przez mostek nad Żnińską Koleją Wąskotorową, do którego prowadzą dość wysokie schody. Jeżeli będziecie np. z wózkiem, to warto poprosić portiera przy wejściu o otworzenie alternatywnego przejścia. Nas niestety nie poinformowano o takiej możliwości i musieliśmy wnosić wózek po schodach.  

Jeżeli zapytam Was o pierwsze skojarzenie ze słowem Biskupin, to pewnie większości z Was stanie przed oczami brama do osady obronnej na półwyspie.

To zdecydowanie najbardziej znany fragment Muzeum.

W częściowo zrekonstruowanym grodzie oprócz wspomnianej bramy możemy oglądać most, drewniane wały obronne, dwa rzędy chat i znajdującą się między nimi ulicę.

W domach zobaczymy wystrój i wyposażenie charakterystyczne dla przełomu epoki brązu i żelaza.   

Wioska piastowska składa się z placu otoczonego kilkunastoma chatami.

W czasie naszej wizyty animatorzy prezentowali różne dziedziny życia codziennego, takie jak obróbka poroża czy garncarstwo. Mogliśmy samodzielnie wybić monetę, a także skosztować przepysznych podpłomyków.

W kolejnej części możemy zobaczyć pochodzącą z XVIII/XIX wieku chatę pałucką, a także pawilon muzealny, w którym prezentowane są wystawy stałe oraz ekspozycje czasowe.

Nieopodal pawilonu znajduje się Zwierzyniec zamieszkały przez zwierzęta zbliżone do ras pierwotnych, jakie żyły przed wiekami na terenie naszego państwa. Hodowane są w nim koniki polskie, owce, kozy, a także bydło rasy polskiej czerwonej.

Na koniec wycieczki warto wstąpić do Zagrody Wisza, w której kręcono zdjęcia do filmu „Stara Baśń” Jerzego Hoffmana.

Na terenie Muzeum znajduje się punkt gastronomiczny, toaleta, a także miejsca, w których można kupić pamiątki.

Informacje praktyczne

Adres: Biskupin 3, 88-410

Godziny otwarcia: 

  • Maj-Wrzesień 9:00-18:00
  • Listopad-Marzec 9:00-16:00
  • Kwiecień, Październik 9:00-17:00

Bilety: 23/15 zł ulgowy. Dzieci do lat 6 wchodzą za darmo.

Wszystkie informacje na temat wizyty w Muzeum znajdziecie TUTAJ.

Co warto zobaczyć w pobliżu

40 kilometrów od Biskupina znajduje się Gniezno, w którym warto zobaczyć przepiękną Katedrę i przespacerować się Traktem Królewskim.

Byliście w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to