Muzeum Historii Miasta Lublina jest oddziałem Muzeum Narodowego w Lublinie, w którym gromadzi się i prezentuje zbiory związane z historią miasta.

Gdzie zaparkować

Muzeum znajduje się na Starym Mieście, na które mogą wjeżdżać wyłącznie posiadacze identyfikatorów. Dlatego samochód trzeba zaparkować na jednej z okolicznych ulic (Strefa płatnego parkowania obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00), lub znajdującym się w odległości kilometra Centrum Handlowym Vivo, gdzie parkowanie jest bezpłatne w godzinach otwarcia galerii.

Trochę historii

Siedziba Muzeum znajduje się w wybudowanej w 1341 r. Bramie Krakowskiej. Brama w czasie II wojny światowej uniknęła większych zniszczeń. W 1959 r. rozpoczęto remont, w trakcie którego jej wnętrza zaadaptowano do potrzeb muzealnych. Od 1965 r. mieści się w niej Oddział Historyczny Muzeum Lubelskiego, a od 1979 r. Brama jest siedzibą Muzeum Historii Miasta Lublina.

Muzeum Historii Miasta Lublina

Wejście do muzeum znajduje się po prawej stronie Bramy Krakowskiej, patrząc od strony Placu Łokietka. Zbiory rozlokowane są na pięciu kondygnacjach i prezentują dzieje Lublina od okresu osadniczego do 1944 r.

Na samym dole zaprezentowano zbiory archeologiczne, które przedstawiają najstarsze dzieje miasta. Możemy również zobaczyć kopię przywileju lokacyjnego Lublina z 5 sierpnia 1317 r., a także dzwon zegarowy, który wisiał na Bramie Krakowskiej od około 1585 r., aż do 1944 r., kiedy to został poważnie uszkodzony i stracił swoje serce.

Na drugim piętrze przedstawiono historię Lublina od otrzymania praw miejskich do XVII w. Możemy podziwiać elementy najstarszego wodociągu, renesansowe kafle i miejskie pieczęcie.

Na kolejnej kondygnacji pokazano dzieje Koziego Grodu od XVII do XIX stulecia. Możemy oglądać m.in. zegary kaflowe, symboliczne klucze do miasta, a także pamiątki po powstaniach listopadowym i styczniowym.

Czwarte piętro poświęcone jest Lublinowi z XIX i XIX w. Oprócz portretów znanych Lublinian i licznych fotografii z czasów obu wojen światowych możemy obejrzeć wyroby i materiały reklamowe lubelskich firm, a także obwieszczenia i artykuły z gazet z września 1939 r.

Na ostatniej kondygnacji znajduje się taras widokowy, z którego możemy podziwiać Stare Miasto i Krakowskie Przedmieście.

Informacje praktyczne

Adres: Pl. Łokietka 3, Lublin (Brama Krakowska)

Godziny otwarcia: Wtorek-Sobota 10:00–17:00

Bilety: 6/5 zł ulgowy. Dni bezpłatnego zwiedzania ustalane są na każdy miesiąc z góry.

Wszystkie informacje na temat wizyty w Muzeum znajdziecie TUTAJ.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Dwieście metrów od Muzeum Historii Miasta Lublina znajduje się mało znane, ale zdecydowanie warte obejrzenia Muzeum Apteka.

Byliście w Muzeum Historii Miasta Lublina? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to