Spichlerz Błękitny Baranek, oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, mieści się w jedynym spichlerzu na Wyspie Spichrzów, który przetrwał II wojnę światową.
Gdzie zaparkować
Można bezpłatnie zaparkować przy ulicy w okolicach samego muzeum.
Trochę historii
Spichlerz wybudowano w XVI w. Jego szerokość wynosiła 13,8 m i taki stan pozostał do dnia dzisiejszego. Początkowo służył jako magazyn zboża, a jego elewację pomalowano na błękitny kolor i stąd pochodzi jego nazwa. W 1779 r. gruntownie go przebudowano. Budynek uległ zniszczeniu w 1813 r., w trakcie oblężenia miasta przez wojska rosyjskie. Wkrótce go odbudowano. Jako jedyny spichlerz na Wyspie Spichrzów, przetrwał zawieruchę II wojny światowej i jako jedynego odbudowano z użyciem oryginalnych materiałów. Po wojnie firma Herbapol wykorzystywała budynek jako magazyn ziół. Następnie przez wiele lat był nieużywany, a stan spichlerza pogarszał się. W 1995 r. obiekt przejęło Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. W latach 1995-2008 muzeum przeprowadziło ratownicze i konserwatorskie spichlerza.
Spichlerz Błękitny Baranek
Muzeum mieści się na trzech poziomach. Na parterze znajduje się toaleta, szatnia i kasa, w której również możemy kupić pamiątki.
Zwiedzanie pierwszego piętra rozpoczynamy od wystawy zatytułowanej Średniowieczna uliczka hanzeatycka. Przenosi ona nas na ulicę Gdańska z przełomu XIV i XV w. Możemy między innymi zobaczyć, jak wyglądała praca bednarza, kowala czy cyrulika.
Możemy zajrzeć do domów, kramów, a nawet do łaźni. Warto zaznaczyć, że wystawę możemy podziwiać nie tylko oczami. W trakcie zwiedzania towarzyszą nam odgłosy średniowiecznej ulicy, a także zapachy dawnego Gdańska.
Następnie przechodzimy do ekspozycji Miasto pod miastem, dzięki której mamy możliwość poznania pracy archeologów. Dowiemy się, w jaki sposób naukowcy odkrywają warunki życia dawnych gdańszczan, skąd wiemy co jedli dawni mieszkańcy i jaki był ich stan zdrowia.
Duże wrażenie robią prezentacje opisujące techniki rekonstrukcji twarzy. Najmłodsi mogą z kolei w niewielkiej piaskownicy odkryć w sobie żyłkę archeologa, szukając ukrytych w piasku rzeczy.
Po wejściu na drugie piętro warto poświęcić około dwudziestu minut na obejrzenie niezwykle ciekawego filmu o średniowiecznym Gdańsku. Na wystawie Wyspa Spichrzów w Gdańsku zaprezentowano znaleziska z wyspy magazynów portowych. Poznamy także historię spichlerza Błękitny Baranek.
Zwiedzanie kończymy, oglądając ekspozycję Gdańsk w świecie Hanzy, na której możemy podziwiać najciekawsze odkrycia archeologów dokonane podczas badań wykopaliskowych w mieście.
Możemy obejrzeć dawne monety, rzeczy codziennego użytku, naczynia, zabawki, a nawet buty.
Dumą kolekcji są średniowieczne plakietki pielgrzymie.
Informacje praktyczne
Adres: Chmielna 53 Gdańsk
Godziny otwarcia:
- Lipiec – Sierpień: Wtorek – Niedziela: 9:00–17:00 Poniedziałek: Nieczynne
- Wrzesień — Czerwiec: Wtorek – Piątek: 8:30-16:00 Sobota – Niedziela: 9:00-17:00 Poniedziałek: Nieczynne
Bilety: 14/10 zł ulgowy. W czwartki wstęp wolny.
Wszystkie informacje na temat wizyty w Spichlerzu znajdziecie TUTAJ.
Co warto zobaczyć w pobliżu
W okolicy warto odwiedzić Dwór Artusa, Bazylikę Mariacką i Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku.
Byliście w Spichlerzu Błękitny Baranek? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂