Wyspa Sobieszewska jest jedyną polską wyspą, która powstała w wyniku działalności człowieka.

Gdzie zaparkować

Najwygodniej zaparkować na bezpłatnych parkingach przy ulicy Falowej.

Wyspa Sobieszewska

Wyspa Sobieszewska jest trzecią co do wielkości wyspą w Polsce, po Wolinie i Uznamie. Jej powierzchnia wynosi około 35 km². Zimą 1840 r. lodowy zator spowodował, że Wisła wytyczyła sobie nową drogę do Morza Bałtyckiego, nazywane obecnie Wisłą Śmiałą. Prawie pięćdziesiąt lat później rozpoczęto siedmiokilometrowy przekop przez Mierzeję Wiślaną, którego uroczyste otwarcie nastąpiło w marcu 1895 r. W taki oto sposób powstała Wyspa Sobieszewska.

Stele ewangelickie w Sobieszewie

Stele możemy zobaczyć na terenie kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Saletyńskiej w Sobieszewie. Pierwotnie stały one na przykościelnym cmentarzu, wybudowanym w XVII w. przy kościele ewangelickim. Po zakończeniu II wojny światowej cmentarz został zdewastowany i praktycznie zlikwidowany. Do dnia dzisiejszego zachowało się tylko kilka nagrobków i dwie stele.

Rokokowe stele pochodzą z drugiej połowy XVIII w., co sprawia, że są to najstarsze pomniki nagrobne na terenie Trójmiasta.

Krzywy las w Sobieszewie

Na pewno nie jest to tak spektakularne miejsce, jak najbardziej znany krzywy las w województwie zachodniopomorskim, niemniej jednak warto odwiedzić to miejsce. Znajdziecie go pomiędzy wejściami na plażę nr 17 i 18, w odległości ok. 100 m od morza (idąc ulicą Falową, musicie skręcić w lewo w ostatnią ścieżkę przed plażą i przejść około 300 m).

Gdy dojdziecie do tego miejsca, Waszym oczom ukaże się kilkadziesiąt drzew o charakterystycznym kształcie. Sosny wygięte są pod kątem ok. 90° od ok. 20 cm nad ziemią, a krzywizna u niektórych dochodzi do wysokości 3 m. Niestety nie wiadomo jak doszło do powstania tego niesamowitego miejsca. 

Rezerwat przyrody Ptasi Raj

Znajdujący się w północno-zachodniej części wyspy rezerwat założono w 1959 r., a jego powierzchnia wynosi około 190 ha. Jest to idealne miejsce dla miłośników przyrody. Można tu zaobserwować ponad 320 rodzajów roślin, a także 200 gatunków ptaków takich jak mewa, żuraw, nurogęś, sieweczka, perkoz czy cyraneczka. Przez rezerwat Ptasi Raj prowadzi ścieżka dydaktyczna z tablicami informacyjnymi oraz dwiema dużymi wieżami widokowymi, które służą obserwacji ptaków wodnych.

Rezerwat przyrody Mewia Łacha

Rezerwat powstał w 1991 r., a jego powierzchnia wynosi 150 ha, z czego 19 ha znajduje się w Gdańsku na terenie Wyspy Sobieszewskiej. Jego zadaniem jest ochrona kolonii lęgowych rzadkich gatunków rybitw, oraz miejsc lęgowych ptaków siewkowych. Jest to jedyne miejsce, gdzie w sposób naturalny żyją bałtyckie foki. Po rezerwacie poruszamy się wyłącznie po wyznaczonej ścieżce edukacyjno – informacyjnej.

Co warto zobaczyć w pobliżu

W okolicy warto odwiedzić Twierdzę Wisłoujście i Zbiornik Wody Stara Orunia.

Byliście na Wyspie Sobieszewskiej? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to