Łęczyca to miasto położone w centralnej Polsce, w województwie łódzkim. Słynie z zamku rzekomo zamieszkiwanego przez diabła Borutę.  

Trochę historii

W VI w. istniała osada nazywana Starą Łęczycą. Nowe miasto wykształciło się w XIII w. Łęczyca prawa miejskie otrzymała w 1267 r. W XIV w. stała się siedzibą sądu ziemskiego i grodzkiego. Rozwijające się miasto zahamował potop szwedzki, w trakcie którego zniszczono miasto i zamek. Po drugim rozbiorze Polski Łęczyca trafiła pod zabór pruski. We wrześniu 1939 r. w okolicach miasta rozegrała się największa bitwa w wojnie obronnej, zwana pod nazwą Bitwy nad Bzurą. Od 1999 r. Łęczyca znajduje się w województwie łódzkim.

Gdzie zaparkować w Łęczycy

Na terenie łęczyckiego centrum obowiązuje Strefa Płatnego Parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00. Łęczyca jest na tyle niedużym miastem, że warto poszukać miejsca poza Strefą.

Punkt Informacji Turystycznej w Łęczycy

Plac Tadeusza Kościuszki 33 (budynek Ratusza Miejskiego)

Atrakcje Łęczycy

Wszystkie atrakcje miasta znajdują się na tyle blisko siebie, że bez problemu możemy je zwiedzać, spacerując.

Rynek w Łęczycy

Rynek, a właściwie Plac Tadeusza Kościuszki, otaczają kamienice z XIX w.

W jego centralnym punkcie stoi Ratusz wzniesiony w latach 1787-1790 według projektu architekta królewskiego Jakuba Kubickiego. Na początku XX w. przeszedł gruntowny remont, w trakcie którego zatracił pierwotny wygląd. Obecnie Ratusz jest siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego, Punktu Informacji Turystycznej i oddziału Muzeum w Łęczycy.  

Klasztor Ojców Bernardynów w Łęczycy

Kościół oo. Bernardynów ufundowała w 1631 r. podczaszyni płocka Dorotę Piwo. Budowę świątyni rozpoczęto w roku 1635, zaś konsekrowano ją w 1652 r. W XVIII w. kościół był miejscem sejmików wojewódzkich. Po powstaniu styczniowym w 1864 r., w wyniku represji nastąpiła kasata klasztoru. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości klasztor tymczasowo przejęli jezuici, a po ich rezygnacji w 1946 r., do Łęczycy powrócili Bernardyni.

Przed kościołem stoi figura Matki Bożej z 1855 r.

W centralnej części rokokowego ołtarza głównego umieszczono obraz Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z około XVII w. oraz obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z 1887 r.

Prospekt organowy pochodzi z drugiej połowy XVIII w.

W nawie kościoła możemy oglądać barokowe obrazy przedstawiające świętych.

Rokokową ambonę zdobi rzeźba archanioła na baldachimie.

Sklepienia pokrywa rokokowa polichromia z XVIII w. z motywem Niepokalanego Poczęcia oraz Boga Ojca.

Zamek Królewski w Łęczycy

Warownię wzniesiono za panowania Kazimierza Wielkiego najprawdopodobniej w latach 1357-1365. Po pożarach w 1406 i 1462 r. zamek trzeba było odbudowywać. Niestety potop szwedzki, zabory i rozbiórka na cegły przez mieszkańców miasta w XIX w. doprowadziły do jego ruiny.

W latach 30. XX w. twierdzę poddano pracom zabezpieczającym, a w 1949 r. otwarto w niej stałą ekspozycję muzealną. W latach 1964 – 1975 przeprowadzono gruntowną odbudowę zamku według projektu architekta Henryka Jaworowskiego.

Muzeum w swoich zbiorach posiada ponad dwanaście tysięcy eksponatów związanych z przeszłością miasta i regionu.

Na kolejnych wystawach możemy zobaczyć m.in. zbiory archeologiczne z licznymi okazami pradziejowej działalności człowieka,

kolekcję mebli, obrazów i broni z okresu od początków XVII do XX wieku,

a na wystawie etnograficznej możemy podziwiać ekspozycję pokazującą codzienne życie wiejskiej rodziny.

Muzeum może pochwalić się największą w Polsce kolekcją rzeźb diabłów, liczącą około 400 eksponatów, wśród których dominują wcielenia Boruty.

Następnie ciasnym korytarzem możemy przejść do wieży widokowej, z której możemy zobaczyć panoramę Łęczycy i okolicy.

Informacje praktyczne

Adres: Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca

Godziny otwarcia: 22/15 zł ulgowy. Wejście na wieżę kosztuje 5 zł. W środy wstęp do Muzeum na wystawy stałe jest bezpłatny.

Bilety:

  • Kwiecień-Październik Wtorek-Piątek 10:00-17:00, Sobota-Niedziela i święta 10:00-17:00
  • Listopad-Marzec Wtorek-Piątek 10:00-16:00, Sobota-Niedziela i święta 10:00-15:00

Wszystkie informacje na temat wizyty w Muzeum znajdziecie TUTAJ.

Legenda o Borucie

Według legendy Boruta był szlachcicem, który otrzymał od króla zamek za to, że ten pomógł mu się wydostać z tarapatów. Książę Mazowiecki powierzył Borucie opiekę nad wielkim skarbem, którego jednak nigdy nie odzyskał. W ramach pokuty Boruta siedzi w lochu i nadal go pilnuje.  

Gdzie warto zjeść w Łęczycy

My obiad zjedliśmy w Nasz naleśnik. Oprócz tego, że serwują tam ogromny wybór naleśników, to miejsce urzekło nas jeszcze jedną rzeczą. Otóż istnieje możliwość wykupienia obiadu dla kogoś, kogo np. nie stać na taki wydatek. Przy kasie wykupiliśmy dodatkowe zamówienie, które trafiło na tablicę przy wejściu. Pracująca w naleśnikarni Pani powiedziała, że często odwiedzają ich ubodzy mieszkańcy Łęczycy i korzystają z takiej pomocy. Moim zdaniem to rewelacyjna inicjatywa, którą warto byłoby stosować w innych lokalach w Polsce.  

Co warto zobaczyć w pobliżu

Dwadzieścia cztery kilometry na północ znajduje się geodezyjny środek Polski w Nowej Wsi, dwadzieścia kilometry na wschód możemy zobaczyć Geometryczny środek Polski w Piątku, a niecałe cztery kilometry od Łęczycy położona jest Kolegiata w Tumie.

Byliście w Łęczycy? Co jeszcze Waszym zdaniem warto zobaczyć w tym mieście? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to