Zamek w Oporowie to jedna z najlepiej zachowanych warowni na terenie naszego kraju.
Gdzie zaparkować
Obok głównego wejścia do parku i zamku znajduje się nieduży bezpłatny parking.
Trochę historii
Usytuowany na otoczonej fosą wyspie zamek wybudowano w stylu gotyckim w latach 1428-1453, na zlecenie arcybiskupa Władysława Oporowskiego, właściciela dóbr oporowskich. Warownia znajdowała się w rękach rodziny Oporowskich do początku XVII w., kiedy to w jej posiadanie weszła rodzina Tarnowskich herbu Rola. Kolejnymi właścicielami zamku były rodziny Sołłohubów, Korzeniowskich, Pociejów, Oborskich, Orsettich i Karskich. W czasie II wojny światowej dobra przejęła administracja niemiecka, a w 1945 r. majątek przeszedł na własność skarbu państwa. Od 1949 r. na zamku mieści się muzeum, w którym zaprezentowano zbiory z różnych epok. Na terenie warowni kręcono kilka filmów i seriali, m.in. Pana Tadeusza, Ekstradycję czy też Koronę królów.
Zamek w Oporowie
Zamek, jak na tego typu budowlę, nie ma zbyt imponujących rozmiarów. Jego wymiary to 25 na 30 m. W środku na zwiedzających czeka siedem pomieszczeń.
Na parterze możemy zobaczyć trzy sale. Wchodząc do sieni od razu rzuca nam się w oczy fortepian firmy Henri Herz z 1845 r. i stolik w kształcie globusa.
W skarbczyku możemy obejrzeć meble holenderskie z XVIII w. oraz niewielką kolekcję broni myśliwskiej z XIX w.
Jak sama nazwa wskazuje, w zbrojowni możemy zobaczyć różne rodzaje broni, a także zbroję rycerską.
Wchodząc na pierwsze piętro, najpierw wchodzimy do sali rycerskiej, która zachwyca stropem zdobionym polichromią. W tej komnacie możemy podziwiać renesansowy piec kaflowy i bogato zdobiony neorenesansowy stół z marmurową płytą. Z kolei ściany zdobią portrety dawnych właścicieli zamku.
W saloniku na uwagę zasługują szezlong i XIX wieczny piec.
Przechodząc do jadalni, możemy zobaczyć neobarokowe meble oraz zastawy stołowe.
W sypialni oprócz oryginalnego łóżka może obejrzeć przepiękny fotel na biegunach.
Istnieje również możliwość wyjścia na zamkowy dziedziniec.
Park zamkowy w Oporowie
Zamek otoczony jest parkiem. W mojej ocenie nie ma w nim zbyt wiele do oglądania. Warto za to przespacerować się wokół fosy otaczającej warownię. Zamek z tej perspektywy wygląda niezwykle malowniczo.
Wstęp do parku jest bezpłatny. Możemy go odwiedzać codziennie w godzinach 8:00-17:00, od maja do sierpnia w godzinach 8:00-20:00, a we wrześniu 8:00-19:00.
Legenda o sekretnym tunelu
Podobno zamek połączony był sekretnym podziemnym przejściem z pobliskim klasztorem oo. Paulinów. Zakochani w sobie oporowska kasztelanka i przeor wykorzystywali tunel do potajemnych schadzek. W trakcie jednego z takich spotkań przejście zawaliło się, grzebiąc żywcem zakochanych. Do dziś na zamku można usłyszeć płacz zakochanej pary.
Informacje praktyczne
Adres: Oporów 34, 99-322 Oporów
Godziny otwarcia: Codziennie 10:00-16:00. W okresie Maj-Wrzesień w soboty i niedzielę 10:00-17:00
Bilety: 20/15 zł ulgowy. W poniedziałki wstęp bezpłatny.
Wszystkie informacje na temat wizyty na zamku znajdziecie TUTAJ.
Co warto zobaczyć w pobliżu
W okolicy warto odwiedzić Geodezyjny środek Polski w Nowej Wsi, Geometryczny Środek Polski w Piątku, Kolegiatę w Tumie i Łęczycę.
Byliście na zamku w Oporowie? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂