Tischnerówka, czyli Dom Pamięci księdza Józefa Tischnera ma swoją siedzibę w Łopusznej. Bardzo lubię tego duchownego, no bo jak nie lubić księdza, który powiedział: „Są trzy prawdy: świento prowda, tys prowda i gówno prowda.”.

Gdzie zaparkować

Przy ulicy Gorczańskiej, obok muzeum jest zatoka, w której można bezpłatnie zaparkować samochód.

Józef Tischner

Urodził się 12 marca 1931 r. w Starym Sączu. Przez rok studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Następnie w latach 1950–1955 odbył studia na Wydziale Teologicznym UJ. 26 czerwca 1955 roku przyjął święcenia kapłańskie w bazylice katedralnej na Wawelu. W 1963 r. obronił doktorat na UJ. Od 1963 r. wykładał filozofie w Wyższym Seminarium Duchownym, później na Papieskim Wydziale Teologicznym, a od 1981 w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1974 r. habilitował się w ATK. Od 1980 r. wykładał filozofię dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie oraz filozofię na Wydziale Filologicznym na UJ. W 1981 r. pełnił funkcję dziekana na Wydziale Filozoficznym PAT, a od 1985 był profesorem nadzwyczajnym tej uczelni. 20 września 1999 r. otrzymał Order Orła Białego. Był autorem wielu książek, w tym najbardziej znanej „Historii filozofii po góralsku”. W ostatnich latach życia chorował na raka krtani. Zmarł 28 czerwca 2000 r. w Krakowie.

Tischnerówka

Muzeum znajduje się w specjalnie wybudowanym do tego celu drewnianym budynku dobudowanym do Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej. Lokalizacja nie jest przypadkowa, ponieważ to właśnie w tej miejscowości Tischner spędził młode lata, gdzie jego ojciec był kierownikiem szkoły. Budowę Tischnerówki rozpoczęto w 2000 r. 27 czerwca 2004 r., dzień przed czwartą rocznicą śmierci księdza, nastąpiło jej uroczyste otwarcie. Ekspozycję wnętrza muzeum wykonali Ewa i Maciej Berbekowie.

Tischnerówka składa się z dwóch poziomów. Na parterze znajduje się wystawa, na której możemy podziwiać przedmioty z domu rodzinnego Tischnera, a także jego rzeczy osobiste.

Możemy zobaczyć m.in. radio księdza, jego góralską koszulę, Order Orła Białego, prywatne listy, narty, zdjęcia, a także biurko, przy którym pracował. 

Rak krtani spowodował, że pod koniec swojego życia Tischner porozumiewał się wyłącznie za pomogą karteczek. Kilka z nich znajduje się w muzeum. Muszę przyznać, że czytanie ich było dla mnie dużym przeżyciem. Widać na nich jak choroba stopniowo zmieniała piękny charakter pisma księdza. Chociaż z drugiej strony trzeba przyznać, że specyficzne poczucie humoru towarzyszyło mu do samego końca.

Na drugim piętrze umieszczono salę multimedialną. Możemy tam obejrzeć filmy dokumentalne, oraz wysłuchać nagrań audycji radiowych z udziałem Tischnera. Niestety w czasie naszych odwiedzin była awaria tej części i nie mogliśmy jej obejrzeć. W ramach rekompensaty zapłaciliśmy tańszy bilet.

Informacje praktyczne

Adres: Gorczańska 7, Łopuszna

Godziny otwarcia:

  • Poniedziałek: Nieczynne
  • Wtorek-Piątek: 10:00-17:00
  • Sobota-Niedziela: 12:00-16:00

Bilety: 4,50/3,50 zł ulgowy

Wszystkie informacje na temat wizyty w Muzeum znajdziecie TUTAJ.

Grób księdza Tischnera w Łopusznej

Niecały kilometr od Tischnerówki położony jest cmentarz w Łopusznej, na którym znajduje się grób księdza Tischnera. Znajdziecie go w pobliżu cmentarnej kaplicy.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Osiem kilometrów na wschód warto odwiedzić kościół w Dębnie, a dwanaście kilometrów dalej znajdują się zamki w Czorsztynie i w Niedzicy.

Byliście w Tischnerówce? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to